Novinka
(16.2.2020)
Pestrý program jarního příměstského tábora ZSF JU nadchl školáky i jejich rodiče
Florbal na invalidním vozíku, dobrovolnictví, dárcovství krve a krevní plazmy, návštěva u koní, film s audiopopisem, zooterapie s papoušky a psy, trénování paměti, bojová hra – tyto a další aktivity zaplnily program jarního příměstského tábora ZSF JU vrchovatě. Konal se od pondělka do pátku minulého týdne, kdy měly jarní prázdniny děti na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, a byl zaměřený na témata ze sociální oblasti, zejména na pomoc lidem s postižením. Zúčastnilo se ho 16 dětí ve věku 8 až 14 let. Rodiče této nabídky, která obnášela komplexní péči o děti včetně obědů v menze, rádi využili. Někteří dokonce opakovaně. „Už se účastníme podruhé, protože loni byla naše zkušenost pozitivní, syn byl nadšený. I letos si z každého dne odnesl zajímavé zážitky, asi nejvíc ho nadchl florbal na vozíčku. Mám dobrý pocit i z toho, jaké dětem vaše fakulta poskytla zázemí,“ shrnula v pátek odpoledne Markéta Šlachtová z Českých Budějovic, když si přišla vyzvednout svého desetiletého syna Matěje.
Různorodost programu oceňovali i ostatní rodiče – a děti odpovídaly v pátek na otázku, co se jim nejvíc líbilo, jedním slovem Všechno. Velmi atraktivní pro ně byla samozřejmě setkání se zvířaty, při nichž se také dozvěděly, jak koně, psi a papoušci pomáhají lidem s různými druhy postižení při terapii. V Hiporehabilitačním středisku Vladykův dvůr v Roudném u Českých Budějovic se naučily vnímat také to, jak mezi sebou koně navzájem komunikují. Působivou návštěvu přímo na fakultě obstaraly ve čtvrtek ukázky canisterapie od sdružení Hafík a také ornitoterapie se dvěma papoušky Ara, které předvedla Romana Bočková z Rodinného centra Rozárka.
Velmi akční odpoledne zažili školáci hned v pondělí díky vstřícnosti ZŠ Kubatova, kde se v tělocvičně setkali s hráči FBC Štíři, kteří s velkými úspěchy hrají florbal vozíčkářů. Ochotně se jim věnovali tři muži z tohoto týmu, dva z nich handicapovaní. Adam Šimonek od narození (chybí mu noha a prsty na jedné ruce), Jan Herman po autonehodě. V týmu mohou mít jednoho zdravého hráče, což je Tomáš David – některé děti ho znaly už z loňského setkání. Sportovci odpovídali na cokoli, co děti zajímalo, a předvedli jim, jak se na invalidním vozíku hraje florbal a basket. Školáci si mohli jejich vozíky vyzkoušet, a vcítit se tak do situace. „Je třeba, abyste věděli, že ani když se stane něco vážného, třeba těžké zranění, život nekončí. Všechno se dá zvládnout. Já jsem třeba schopen bez nohy řídit i normální auto,“ konstatoval Adam Šimonek, který na všechny velmi zapůsobil nejen svou vitalitou, ale také optimismem.
Tuto atraktivní exkurzi už podruhé dětem domluvila Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd, která připravila také vzdělávací interaktivní blok nazvaný Dobrovolnictví pro všechny. Vysvětlila, co všechno dobrovolníci dělají, kde a pro koho – a že taková pomoc není jen doménou dospělých. „Dobrovolnictví je přirozená potřeba člověka, lidé mají potřebu dělat něco navíc, co jim dává smysl. Společnost se bez dobrovolníků neobejde,“ zdůraznila. Pak rozdělila školáky do skupin, z nichž každá se zaměřila na jednu oblast života a formou výtvarných technik představila, co vše může dobrovolník dělat například ve sportu, v ochraně přírody či v kontaktu se seniory.
S tím, co všechno během týdne děti na naší fakultě poznaly, se v pátek pochlubily i děkance fakulty Mgr. Ivaně Chloubové, Ph.D. Poprvé se s ní setkaly v pondělí úplně na začátku a pak je přišla pozdravit ještě na závěr celé akce. Zajímala se o jejich zážitky a pak jim předala osvědčení a dárky. Poděkovala také organizátorům v čele s Mgr. Ing. Renatou Švestkovou, Ph.D., a lektorům – studentům ZSF JU. „Věřím, že jste u nás zažily krásný týden, na který budete s radostí vzpomínat,“ řekla dětem a pozvala je na budoucí akce Dětské univerzity JU, která plánuje i další tábory. Náš letní se koná od 13. července a bude zaměřený na zdravotnická a bezpečnostní témata.
Letní semestr DUJU na naší fakultě začíná už v sobotu 22. února lekcemi Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář u člověka s termickým poraněním a Víme, co je revma aneb Známe problémy lidí s revmatismem? Více v odkazu pod touto zprávou.