Plánovaná akce
(3.4.2017)
Výstava ve vestibulu hlavní budovy ZSF JU je příspěvkem ke světovému Dni autismu
Českobudějovické Auticentrum, které výstavu připravilo a nechá ji na fakultě do pátku 7. 4., je klinickým pracovištěm
Nejen pro studenty oboru Speciální pedagogika - vychovatelství, jejichž zaměření souvisí s tímto tématem nejvíc, ale i pro všechny ostatní pomáhající profese je velmi poučná a inspirativní výstava ve vstupní hale budovy ZSF JU Vltava/Uran. Začala dnes jako „Den v modrém“, neboť modrá je barvou komunikace a sebevyjádření – řada lidí proto přišla na vernisáž oblečena do modrého či s modrými doplňky, ostatně naše fakulta má modrou barvu i ve svém logu. Podobná akce se na ZSF JU konala už v roce 2014 a vzbudila velký zájem. Tehdy ji organizoval spolek rodičů a přátel lidí s autismem Autisté jihu. Nyní ji pořádá Auticentrum, o.p.s., které je klinickým pracovištěm ZSF JU. Výstava potrvá do pátku 7. dubna.
Vernisáž zahájila proděkanka Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D., která ocenila prospěšnost spolupráce Auticentra s fakultou, protože dává našim studentům mnoho užitečných podnětů přímo z praxe. „Máme velkou radost z toho, že se vašim studentům u nás líbí, a věříme, že si odnášejí prospěšné poznatky a tipy,“ uvedla na úvod ředitelka Auticentra Mgr. Milena Urbanová. Výstava shrnuje činnost tohoto centra a seznamuje návštěvníky názorně s jednotlivými metodami, jak s lidmi s autismem komunikovat a pomáhat jim.
V tomto semestru dochází do Auticentra sedm studentek oboru Speciální pedagogika – vychovatelství, které se zapojují hlavně do jednotlivých sociálně-aktivizačních činností, jako je například strukturované učení nebo muzikoterapie. Výhodou je, že Auticentrum poskytuje individuální přístup a studentky jsou v kontaktu přímo s klienty, čímž si udělají nejpřesnější představu, co práce s takto postiženými lidmi obnáší. Studenti ZSF JU pravidelně pomáhají rovněž při osvětových akcích, například při Modrém běhu, jehož pátý ročník se uskuteční 20. května.
Mezi účastníky vernisáže byly také dvě absolventky ZSF JU, které po ukončení školy našly zaměstnání právě zde. „Chodila jsem do Auticentra na praxi během studia a pomáhala tam i jako dobrovolnice. Hodně se teď zaměřuji na arteterapii a využívám různé výtvarné techniky včetně výroby keramiky. Osvědčuje se mi, když klientům předem ukážu video, na němž vidí, jak bude celý tvůrčí proces vypadat. Díky tomu zjistí, co je čeká, včetně toho, jak dlouho jednotlivé fáze potrvají. To potřebují vědět, tak jim to vyhovuje,“ vysvětlila Bc. Kamila Wedlová, která pracuje v Auticentru jako terapeutka a lektorka.
Podle ředitelky Urbanové má profese zaměřená na autismus velkou perspektivu i vyhlídky na dobré ocenění. Lidí s touto diagnózou totiž přibývá. „V současné době máme 74 uživatelů a v průměru každý týden se nám ozve nová rodina s prosbou o pomoc a přijetí do poskytovaných sociálních služeb. Naše služba je zaměřena na lidi v rozpětí jeden rok až 45 let věku, u nás jsou momentálně lidé do 35 let,“ upřesnila ředitelka Urbanová. Dodala, že dvě kolegyně odešly do Prahy a jsou tam nyní "za hvězdy", protože v Praze je těchto odborníků nedostatek. "Tato specializace, zvlášť v kombinaci s psychologií, je i velmi dobře ohodnocena," naznačila.
Právě v těchto dnech zažívají pracovníci Auticentra mimořádně velký nápor, protože se stěhují ze sídliště Vltava do objektu v Plzeňské ulici č. 44 v Českých Budějovicích. Otevření je v plánu již zítra a zázemí tam najdou autisté z celého kraje.