Novinka
(10.11.2020)
Pro velký zájem prodloužil Plzeňský kraj kurzy, na nichž se podílejí i naši studenti sociálních oborů
Na pracovní povinnost v okolních krajích nastoupili studenti ZSF JU také například do Domova pro seniory v Třebíči, zařízení následné rehabilitační a hospicové péče Rehos Nejdek či do nemocnice Ostrov na Karlovarsku
Od října se ve spolupráci s Plzeňským krajem konají jednodenní kurzy určené pro laickou veřejnost na téma Moderní ošetřovatelství v praxi. Spolu s kolegy z Oblastního spolku Českého červeného kříže Plzeň-město a Rokycany jich část vede a garantuje student ZSF JU Bc. Jakub Jestřáb, který nyní studuje ve 2. ročníku oboru Management sociální práce v organizacích. Administrativně jej v tom jako dobrovolnice podporuje spolužačka Bc. Michaela Drdáková, absolventka oboru Sociální práce ve veřejné správě, která na ZSF JU pokračuje ve stejném ročníku jako on. Kurzy mají velký úspěch, takže se Plzeňský kraj rozhodl je prodloužit do prvního týdne v prosinci a podle vývoje pak možná ještě dál.
Kurzy se konají ve školicím centru Českého červeného kříže, které sídlí v plzeňské Tylově ulici. Ve skupině je vždy pět účastníků, kteří se učí především přímou péči o částečně soběstačného a imobilního pacienta/klienta, jako je zajištění hygieny, podávání stravy, výměna inkontinenčních pomůcek, polohování apod. Nechybí ani témata týkající se lidských práv, mlčenlivosti, bezpečnosti při práci apod. Absolventi nacházejí uplatnění po celé ČR ve zdravotnických a sociálních zařízeních, a to jako dobrovolníci či zaměstnanci na DPP/DPČ.
Zájemci se organizátorům hlásí přes webový portál a ti je zařazují do jednotlivých termínů. „Máme vysoký převis zájemců, a to až o sedmdesát procent oproti kapacitám, které z důvodu zajištění bezpečnosti nechceme ani nemůžeme překročit. Přicházejí nám skvělé zpětné vazby, účastníci si pochvalují, že převažuje praktická výuka zážitkovou formou. Není překvapením, že mnoho účastníků přichází s motivací pomoci, ale mají obavu, aby potřebným neublížili – po absolvování je na jejich reakcích ovšem znát, že se nám povedlo tuto obavu překonat,“ shrnuje své zkušenosti Jakub Jestřáb. Pomáhá tím v období nouzového stavu, protože tyto kurzy objednal Plzeňský kraj prostřednictvím svých odborů a krizového štábu.
Důkazem, že se kurzy daří, je i několik ohlasů od účastníků, kteří po skončení kurzů hodnotí anonymně:
„Je mi líto, že to tak rychle uteklo. Z vedení kurzu jsem nadšená, je vidět, jak má lektor svou práci s lidmi rád a stále se chce zlepšovat. Začínám uvažovat, že bych si dodělala kurz a pomáhala seniorům i po současném stavu."
„Skvělý lektor, vtipný, u něhož je znát velká praxe, velmi citlivý přístup k pacientům, v čemž mi byl vzorem."
„Ještě jednou díky za kurz! Snad díky němu budu moct někde odlehčit personálu. Zažít si péči z pohledu pacienta byl nezapomenutelný zážitek."
„Lektor byl moc šikovný, inspirativní a na praktických ukázkách vše velice dobře vysvětlil.“
Na pracovní povinnost v okolních krajích nastoupili i další studenti a studentky sociálních oborů ZSF JU, mezi nimiž jsou Aleš Vrchlavský (Nemocnice Ostrov), Lucie Jenerálová a Veronika Březovská (Domov pro seniory Třebíč), Štěpánka Laurenčíková (zařízení následné rehabilitační a hospicové péče Rehos Nejdek) nebo Kateřina Kušková (Středočeský kraj). Ředitelka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., si váží práce všech studentů, kteří se v této náročné době zapojují do pomoci potřebným. „Mají naši maximální podporu a kdykoli se na nás mohou obrátit,“ uvedla. V úzkém kontaktu se studenty je zejména koordinátor odborné praxe v oblasti sociální práce Mgr. Stanislav Ondrášek.