Nacházíte se zde: Úvod > Je šance na další stáže studentů ZSF JU v Jihoafrické republice a v Namibii

Je šance na další stáže studentů ZSF JU v Jihoafrické republice a v Namibii

Novinka (29.2.2016)

Je šance na další stáže studentů ZSF JU v Jihoafrické republice a v Namibii

Děkanka fakulty a proděkan pro zahraniční vztahy navštívili začátkem února Afriku, aby obnovili dosavadní kontakty

Na stáže do Jihoafrické republiky a Namibie by letos mohli vycestovat další studenti ZSF JU. Spolupráci s těmito zeměmi fakulta navázala už před mnoha roky, k jejímu upevnění a aktualizování smluv přispěla letos v únoru pracovní cesta děkanky fakulty prof. PhDr. Valérie Tóthové, Ph.D., a proděkana pro zahraniční vztahy doc. RNDr. Miroslava Šípa, DrSc. „Během této cesty se podařilo obnovit kontakty s institucemi v JAR i v Namibii a budeme pravděpodobně v tomto roce pokračovat ve vysílání našich studentů do těchto zemí,“ uvedl proděkan Šíp.

Cílem těchto cest je vždy najít pro naše studenty nejvhodnější a nejbezpečnější místa pro jejich stáže a setkat se tam osobně s lidmi, kteří je pak budou mít na starost. V JAR má ZSF JU mnohaleté kontakty s North-West University (NWU) ve městě Potchefstroom, v Namibii se členové vedení fakulty vypravili upevnit kontakty ve státní nemocnici v Keetmanshoopu. Ani v jednom případě nejde o stáže v hlavním městě. „Ověřili jsme si, že je výhodou umístění našich partnerských pracovišť v menších městech, kde je lépe zajištěný individuální přístup a bezpečnost studentů,“ vysvětlil proděkan. Upozornil, že jedním z nejdůležitějších předpokladů pro stáž v těchto zemích je výborná angličtina. Nejvhodnější příležitosti se zatím v JAR rýsují pro studenty sociálních oborů a v Namibii pro studenty programu Ošetřovatelství.

Stáže jsou založené na principu reciprocity, což je však nyní v JAR problematické. Vzhledem k hospodářsko-politické situaci a poklesu kurzu místní měny si totiž pobyt v Evropě mohou dovolit jen bohatší studenti, takže lze předpokládat, že zájemců z JAR ubude. Oproti loňsku je pro ně Evropa téměř dvakrát dražší. Česká republika je však pro studenty velmi atraktivní a naše fakulta má pro ně výborné renomé. Díky setkání se členy vedení ZSF JU proto NWU projevila zájem o obnovení smlouvy, nedostatek financí se ale promítá i do její možnosti přijímat zahraniční studenty. Aby tam od nás mohli odjet, je zapotřebí, aby se naše fakulta podílela na krytí části nákladů na jejich ubytování – jednou z možností, kterou nyní prověřuje, je takzvaná mezinárodní kreditová mobilita Erasmus+.

V Namibii poté děkanka s proděkanem jednali na Ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb o studentských praxích ve Státní nemocnici Keetmanshoop. Od hlavního města je vzdálená asi 500 kilometrů a studenti ZSF JU už si v této nemocnici udělali výborné jméno díky předchozím pobytům: vzpomínají tam na ně hlavně jako na lidi, kteří dokážou velmi dobře pracovat v kolektivu. Prof. Tóthová i doc. Šíp si tuto nemocnici prohlédli a s jejím vedením probrali zkušenosti s praxemi. Během tohoto setkání upřesnili s vedením nemocnice nové znění memoranda o spolupráci. Všichni účastníci jednání se shodli na tom, že tyto kontakty jsou perspektivní a obě strany mají zájem v nich pokračovat.

 

 

Přiložené obrázky