Novinka
(1.1.2016)
Sdělení děkanky fakulty ke změně organizační struktury ZSF JU
Dnem 1. ledna 2016 nabyla účinnosti nová organizační struktura Zdravotně sociální fakulty JU v Českých Budějovicích. Návrh restrukturalizace, po diskusi na kolegiu děkanky, mimořádném zasedání akademického senátu a akademické obci, byl schválen na zasedání AS ZSF dne 22. června 2015.
Vedení fakulty pod mým vedením přistoupilo k přípravě návrhu restrukturalizace na základě analýzy současného stavu vzdělávacích a vědecko-výzkumných činností fakulty. K restrukturalizaci jsme se rozhodli přistoupit s ohledem na nadcházející období, ve kterém by mělo ve vysokém školství dojít k zásadním změnám na základě připravovaných legislativních předpisů a s ohledem na již započaté změny ve financování vysokých škol, které se již rok od roku výrazněji dotýkají i naší fakulty. Jen od začátku mého prvního funkčního období do současnosti došlo ke snížení rozpočtu fakulty přibližně o 33 milionů korun.
Již název fakulty naznačuje naše hlavní poslání, kterým je výchova odborníků ve zdravotnických, sociálních a dalších oborech zaměřujících se na výchovu a ochranu obyvatelstva. Naší hlavní činností je tedy vzdělávání, které realizujeme ve dvanácti bakalářských a čtyřech navazujících magisterských studijních oborech. Abychom mohli nadále v těchto akreditovaných oborech kvalitně zabezpečovat výuku, ba naopak, stále kvalitu vzdělávacího procesu zvyšovat, je nutné věnovat dostatečnou pozornost rozvoji lidských zdrojů, resp. vědeckému a odbornému růstu akademických pracovníků. K tomu, abychom si udrželi akreditaci všech oborů na bakalářských, navazujících magisterských a doktorských stupních, udrželi si právo na habilitační i profesorské řízení a dále fakultu rozvíjeli, je nutné, aby fakulta měla stabilizovanou, optimálně kvalifikovanou a dobře věkově rozloženou skladbu akademického sboru. Tyto skutečnosti nás motivovaly k provedení restrukturalizace fakulty.
Hlavními cíli restrukturalizace tedy bylo zvýšení vědeckého potenciálu fakulty, zvýšení vědeckých výstupů fakulty a zlepšení vzájemné spolupráce jednotlivých odborníků fakulty v rámci větších skupin pracovních týmů, zaštítěných dostatečně silnými a stabilními organizačními jednotkami, od kterých se očekává větší aktivita v projektových činnostech. V zájmu dalšího rozvoje fakulty je totiž nezbytné klást důraz především na projekty vědecké, které rozvíjejí vědeckou a výzkumnou činnost fakulty, posilují její pozici v národní i mezinárodní síti vysokoškolských institucí a současně pomáhají v nezbytném kariérním rozvoji akademických pracovníků. Zvýšení počtu vědeckých projektů by mělo mít v neposlední řadě vliv i na zlepšení ekonomické situace fakulty.
Nová struktura fakulty
Základní organizační jednotkou jsou ústavy. V čele ústavu stojí ředitel, který byl jmenován na základě výsledku výběrového řízení. Z 9 kateder a oddělení jazyků vzniklo 6 ústavů, do kterých byli zařazeni akademičtí pracovníci jednotlivých kateder podle jejich odbornosti. Ústavy garantují výuku a rozvoj konkrétního studijního oboru. Kromě vzdělávací činnosti by měla být na každém ústavu realizována tvůrčí činnost v příslušné oblasti (projekty, publikace, pořádání sympozií, konferencí, seminářů atd.), programy CŽV, internacionalizace a další standardní činnosti ústavů.
V nové struktuře fakulty jsou následující ústavy:
Ústav fyzioterapie a vybraných medicínských oborů (UFM)
ředitelka Mgr. Petra Zimmelová, Ph.D.
Garance studijního oboru:
Fyzioterapie, bakalářské studium
Ústav humanitních studií v pomáhajících profesích (UHP)
ředitelka Mgr. Vlastimila Ptáčníková, Ph.D.
Ústav laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví (ULZ)
ředitel doc. RNDr. Miroslav Šíp, DrSc.
Garance studijních oborů:
Zdravotní laborant, bakalářské studium
Nutriční terapeut, bakalářské studium
Garance studijního programu:
Veřejné zdravotnictví, bakalářské a navazující magisterské studium
Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče (UOP)
ředitelka doc. PhDr. Sylva Bártlová, Ph.D.
Garance studijních programů:
Ošetřovatelství, bakalářské, navazující magisterské a doktorské studium
Porodní asistence, bakalářské studium
Garance studijního oboru:
Zdravotnický záchranář, bakalářské studium
Ústav radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva (URT)
ředitel prof. Dr. rer. nat. Friedo Zölzer
Garance studijního programu:
Ochrana obyvatelstva, bakalářské a navazující magisterské studium
Garance studijního oboru:
Radiologický asistent, bakalářské studium
Ústav sociálních a speciálněpedagogických věd (USV)
ředitelka doc. PhDr. Alena Kajanová, Ph.D.
Garance studijního programu:
Rehabilitace, bakalářské, navazující magisterské a doktorské stadium
Garance studijních oborů:
Sociální politika a sociální práce, bakalářské studium
Speciální pedagogika – vychovatelství, bakalářské studium
Pro pracoviště zajišťující činnost jednotlivých center, která nabízejí různé služby veřejnosti a ve kterých probíhá odborná praxe studentů, byl zvolen název:
Institut aplikovaných zdravotně sociálních věd – pracoviště praxe
Změny, které souvisely s restrukturalizací, se následně odrazily i ve vnitřních předpisech fakulty, jež byly schváleny jak fakultním, tak i univerzitním akademickým senátem.
Studentů a jejich výuky se restrukturalizace fakulty nikterak nedotýká, mění se pouze jejich příslušnost k pracovištím, která budou garantovat jejich studijní obory. Změna příslušnosti studentů ke kmenovým pracovištím však neznamená žádný dopad na průběh jejich studia.
Děkanka ZSF JU prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D.
Přiložené obrázky