Nacházíte se zde: Úvod > Stavební část Simulačního centra pro zdravotnické obory ZSF JU je úspěšně zkolaudována

Stavební část Simulačního centra pro zdravotnické obory ZSF JU je úspěšně zkolaudována

Novinka (19.9.2019)

Stavební část Simulačního centra pro zdravotnické obory ZSF JU je úspěšně zkolaudována

Ve dvoře budovy v ulici U Výstaviště vzniká unikátní výukový prostor, který bude díky svému zaměření na nelékařské profese prvním svého druhu v České republice

 

Stavební část Simulačního centra pro zdravotnické obory, které vyrůstá od loňska ve dvoře budovy ZSF JU v ulici U Výstaviště, byla během léta dokončena a začátkem září zkolaudována. Nová přístavba má dvě podlaží, kde jsou tyto simulační místnosti: pro záchrannou službu, intenzivní péči, porodní sál a neonatologii. Dále je tam velín, inspekční pokoj, místnost pro debriefing, dva nemocniční pokoje pro dospělé atd. Projekt pokračuje podle schváleného časového harmonogramu. V dalším kroku bude následovat vybavování centra resp. výukových prostor nábytkem a specifickými zdravotnickými přístroji. „Stavba je tedy komplexně připravena pro umístění zdravotnických lůžek jak pro dospělé, tak i pro dětské pacienty. Nedílnou součástí pak bude doplnění těchto lůžek pro high fidelity simulátory,“ uvedl zástupce ředitelky Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU Mgr. František Dolák, Ph.D.

Výstavba začala loni v září a předpokládaný termín zahájení výuky je v září 2020. Bude to významná událost nejen pro naši fakultu a Jihočeskou univerzitu, protože Simulační centrum pro zdravotnické obory ZSF JU bude díky svému zaměření na nelékařské profese prvním svého druhu v České republice. Pro výuku mediků již v tuzemsku tato centra existují, avšak nikoli takto cíleně zaměřená na sestry, zdravotnické záchranáře, porodní asistentky a další zdravotníky. V budově vznikají specializované místnosti věrně napodobující reálné prostředí, v němž zdravotníci pracují. Navíc budou moci toto centrum využívat i studenti dalších oborů, například fyzioterapie.

Hlavní výhodou je, že simulace přiblíží studentům realitu, což umožní dokonalé propojení výuky praktických dovedností s teoretickými znalostmi. Bude možné předem naprogramovat mnoho variant situací, s nimiž si zdravotníci musí poradit. Tyto studijní obory sice mají v osnovách stovky hodin povinné praxe v nemocnicích, ale realita samozřejmě přináší mnohem více výzev – a pak se hodí každá zkušenost. Velkou předností simulačního centra bude, že dokáže studenty seznámit s různými stavy pacientů, a to i těmi, které nejsou v nemocnicích tak časté.

Náklady jsou plánované na cca 58 mil. Kč, projekt je financován z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (fond Evropské unie, ERDF výzva pro vysoké školy, spoluúčast fakulty ve výši cca 10% nákladů na realizaci).

Přiložené obrázky