Novinka
(16.8.2018)
Student Fyzioterapie Martin Stošek přivezl z Akademického mistrovství světa v cyklistice bronz
Bronzovou medaili a další úspěch vybojoval nedávno při Akademickém mistrovství světa v cyklistice student 3. ročníku oboru Fyzioterapie ZSF JU Martin Stošek. Akademické MS v cyklistice se koná každé dva roky a účastní se ho závodníci z celého světa – letošní ročník se konal v portugalském městě Braga na začátku srpna. Na mistrovství se Martin Stošek moc těšil, avšak do poslední chvíle nevěděl, zda bude moci odletět. V květnu si totiž při závodě světového poháru v Novém Městě na Moravě zlomil zápěstní kost a téměř dva měsíce nemohl závodit. Přesto věřil, že to v Portugalsku vyjde. A povedlo se: ve středu 1. 8. nastoupil do závodu horských kol (XCO - olympijská disciplína), v němž získal bronzovou medaili! Navíc pak ještě 4. 8. startoval v silničním závodě, který sice není jeho disciplínou, ale skončil v něm pátý, což pro něj bylo milým překvapením.
„Dopadlo to dobře, třetí místo je úspěch, hlavně po těch komplikacích se zraněním. Silniční závod jsem bral už jen jako bonus, protože na silnici nezávodím. Nakonec se pro mě ale závod vyvíjel překvapivě dobře a já si na náročné trati dlouhé 110 km s převýšením 2500 m a za teploty 43°C dojel pro páté místo – dokonce s tím, že jsem ještě v posledních kilometrech bojoval o medaili. Nakonec mi na ni síly nezbyly, ale já jsem i tak velmi spokojen,“ líčí student.
Proděkanka pro studijní a sociální záležitosti ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová si takového úspěchu velmi váží a oceňuje, že student Martin Stošek zvládne skloubit náročné studium s takto špičkovým tréninkem. „Obor Fyzioterapie předpokládá dobrou fyzickou kondici a je dobře, aby si studenti uvědomovali, jak je pro ně pohyb důležitý. Udržování vlastní kondice je pro výkon tohoto povolání nutností, protože manipulace s pacientem klade požadavky na fyzickou zdatnost fyzioterapeuta,“ uvedla.
Výpravu českých závodníků na Akademické mistrovství světa v cyklistice zaštítila Česká asociace univerzitního sportu a Český svaz cyklistiky. Ve výběru za ČR byli čtyři: Tereza Korvasová a Jiří Šorm na silniční závody, Barbora Průdková (XCO + silniční závod) a Martin Stošek (XCO + silniční závod). Nejpočetnější výpravy přijely do Portugalska z Číny, Polska a Nizozemska.
Rozhovor s úspěšným reprezentantem Martinem Stoškem (na fotografiích v dresu národních barev)
Proč jste si vybral studium na Zdravotně sociální fakultě a co Vám dává?
Obor Fyzioterapie na ZSF JU jsem si vybral právě proto, že už jsem měl zkušenosti ze sportu a chtěl jsem se především dozvědět co nejvíce o svém těle, abych své vědomosti mohl později uplatnit pro zlepšení svého výkonu. Myslím, že zčásti se mi to podařilo, škola mi v tomto ohledu určitě rozšířila obzory. Ze začátku ale bylo dost těžké skloubit každodenní trénink a studium. Když jsem do školy nastupoval, sám jsem nevěřil, že by se to vůbec dalo kombinovat. Nevěřil jsem tomu, že se mi podaří vystudovat. V prvním ročníku jsem z toho byl dost unavený, jarní část sezóny jsem měl velice špatnou. Postupně jsem se v tom ale učil chodit a další dva roky byly lepší. Teď už mi chybí jen dopsat bakalářskou práci a uspět u státních zkoušek … V budoucnu vidím potenciál v propojení mých zkušeností ze závodění a tréninku s fyzioterapií. Rád bych po ukončení sportovní kariéry vytvořil koncept tréninku a terapie pro hobby i profi sportovce. Trenérskou licenci už mám.
Jak dlouho závodíte a reprezentujete Českou republiku?
Cyklistice se věnuji prakticky odmala, systematicky jsem začal trénovat a závodit v roce 2009, když jsem se rozhodl nastoupit na sportovní Gymnázium ve Vimperku. Rok na to už jsem reprezentoval ČR a stal se mistrem ČR v kategorii kadetů. Od té doby jsem byl také součástí reprezentačního družstva. V juniorské kategorii a v kategorii do 23 let jsem absolvoval mnoho závodů světového poháru, startoval jsem na několika MS a ME, bral pravidelně medaile z MČR a v roce 2015 jsem absolvoval kompletní seriál světového poháru, včetně závodů v Kanadě a USA. V té době už jsem závodil na poloprofesionální úrovni. Nyní se cyklistice věnuji druhým rokem profesionálně. Závodím v týmu Symbio+ CE.Energy, který se soustředí především na největší maratonskou sérii Kolo pro život a také na Český pohár v cross-country.
Kde a jak trénujete – věnujete se i jiným sportům?
Všechny ostatní sporty beru jakou součást komplexní přípravy na závody. Přes zimu trávím hodně času běháním a běžkováním, hraji aktivně hokej a spoustu času strávím v posilovně. V sezóně, která trvá většinou od března do října, už je většina tréninků na kole. Cyklistický trénink už dávno není o najíždění co nejvíce kilometrů, ale především o tréninku specifických intervalů ve vysokých, téměř závodních intenzitách, aby se tělo co nejlépe adaptovalo na závodní zatížení. Tréninku věnuji 2,5 až 5 hodin denně, záleží na období … Pocházím z Blatné, ale po prvním roce na vysoké škole jsem se přestěhoval do Českých Budějovic, takže se změnilo moje tréninkové prostředí. Myslím, že k lepšímu. Na horském kole většinou mířím na Kleť, na silničním jezdím po okolí. Pokud potřebuji do kopců, vyrážím směrem ke Krumlovu nebo na Prachaticko, a pokud chci rovinky, jedu na Hlubokou, nebo do Třeboně.
Děkujeme za skvělou reprezentaci fakulty a přejeme hodně dalších úspěchů nejen ve škole a sportovní kariéře.
Přiložené obrázky