Nacházíte se zde: Úvod > Studenti se při semináři učili, jak se chovat, když do budovy vpadne ozbrojený útočník

Studenti se při semináři učili, jak se chovat, když do budovy vpadne ozbrojený útočník

Novinka (8.5.2017)

Studenti se při semináři učili, jak se chovat, když do budovy vpadne ozbrojený útočník

Páteční seminář pro studenty oborů Ochrana obyvatelstva se zaměřením na chemické, biologické, radiologické a jaderné noxy a výbušniny a Civilní nouzová připravenost měl velmi praktickou a akční formu. Cílem totiž bylo, aby si účastníci odnesli co nejkonkrétnější představu, jak se zachovat, kdyby do školy vnikl útočník se zbraní v ruce. Pětihodinový kurz měl logickou strukturu od teorie k praxi, přičemž studenti se mimo jiné učili vidět prostory v budově školy Emy Destinnové  jinýma očima – kam se v takové situaci schovat, co použít jako zbraň či dokázat najít všechny možnosti, jak z budovy uniknout. Procházeli objekt s pečlivým výkladem odborníků: chodby, učebny i sociální zařízení, tedy všechna místa, jež dobře znají, měla náhle jinou atmosféru. Lektoři Mgr. Stanislav Kazbunda, Mgr. Jindřich Petřík a pyrotechnik Policie České republiky jim nejprve téma vysvětlili v kontextu bezpečnosti ve světě i v České republice a probrali s nimi pravidla krizové komunikace a vyjednávání. Pak je na modelových situacích učili, jak správně reagovat v případě útoku teroristy či aktivního útočníka. Seminář byl určený studentům prvních ročníků denního studia a studentům oboru Ochrana obyvatelstva v kombinované formě. Praktická forma výuky inspirovala studenty k mnoha otázkám, které by je těžko napadly, kdyby pouze poslouchali teoretický výklad či se dívali na video.

„Bohužel vzhledem k současné bezpečnostní a geopolitické situaci je toto téma aktuální a lidé by měli vědět, jak se v těchto situacích zachovat. Nejen v případě teroristického útoku či při akci šíleného střelce nebo jiného útočníka, ale také při živelné pohromě, třeba požáru,“ vysvětlil Mgr. Stanislav Kazbunda, který působil v řadách Policie ČR a nyní vyučuje mimo jiné na Policejní akademii v Praze. Cílem modelových situací bylo naučit se postupovat tak, aby se minimalizovala rizika zranění a co nejvíc zvýšila možnost přežití.

Se zbraní v ruce vnikl do budovy Mgr. Jindřich Petřík, loňský absolvent ZSF JU v oboru Civilní nouzová připravenost, který nyní učí bezpečnostně právní činnost na střední škole a vede kurzy sebeobrany, střelby i první pomoci. V době, kdy na naší fakultě studoval, takovou akční přípravu nezažil. „Myslím, je lepší si to jednou zkusit, než se o tom dva roky teoreticky učit. Zde si studenti vyzkouší na vlastní kůži situaci, kdy do budovy vtrhne střelec. Poznají, jak jim je při pohledu do zbraně, jak se cítí, když zaslechnou střelbu apod. Takovou zkušenost jinde nezískají. Seznámíme je s postupy, které už jsou vyzkoušené a fungují,“ slíbil v úvodu. 

Akce, kterou Ing. Lenka Brehovská, Ph.D., z Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF JU uspořádala poprvé, měla skvělý ohlas. Studenti se mj. dozvěděli, jak se nejlépe v budově schovat – a že je rozdíl v tom, zda se člověk schovává sám, nebo ve skupině. Lektoři je upozornili i na to, že strach člověka ochromí a stresová situace dokáže i jazyk svázat natolik, že při telefonátu na operační středisko policie někteří lidé ze sebe obtížně dostanou to podstatné, aby policisté získali všechny potřebné informace a mohli okamžitě vyrazit na místo. Mezi účastníky byla řada dívek a žen, které se dozvěděly také užitečné rady pro případ, kdyby je někdo obtěžoval. Akce byla podpořena i Českým červeným křížem České Budějovice.

Přiložené obrázky