Nacházíte se zde: Úvod > Studenti sociálních oborů ZSF JU pomohou s propagací stimulační IQ kostky pro novorozence

Studenti sociálních oborů ZSF JU pomohou s propagací stimulační IQ kostky pro novorozence

Novinka (16.1.2020)

Studenti sociálních oborů ZSF JU pomohou s propagací stimulační IQ kostky pro novorozence

Výrobu velmi účinné a potřebné pomůcky, stimulační IQ kostky pro novorozence, se rozhodla podpořit českobudějovická pobočka Společnosti pro ranou péči. Tato terénní sociální služba pomáhající rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením je klinickým pracovištěm ZSF JU naši studenti tam chodí na praxi. Do konce ledna 2020 lze díky projektu, který tato organizace má, přispět na výrobu 450 stimulačních černobílých kostek na pomoc dětem, jež měly obtížný životní start, protože se narodily předčasně nebo s postižením. V prvních měsících se totiž bouřlivě vyvíjí nervová soustava dítěte: Je to období, kdy je zásadně důležité podpořit zrak vhodnou stimulací, a tím prospět celkovému vývoji dítěte. Právě proto Společnost pro ranou péči nyní prostřednictvím portálu Darujeme.cz vybírá peníze na výrobu série stimulačních IQ kostek (viz odkaz pod touto zprávou).

Zdenka Kohoutová z českobudějovické pobočky společnosti vysvětlila, že tato pomůcka byla vyvinuta na základě dlouholetých poznatků. „Obsahuje barvy a tvary, které může mozek malého dítěte vnímat. Nejdůležitější z nich je lidský obličej, který napomáhá komunikaci a interakci s rodiči. Využívání správných podnětů od prvních dnů života dítěte napomáhá minimalizovat postižení dítěte nebo jeho obtížný životní start při předčasném narození. Kostka je měkká, bezpečná, děti ji mohou mít stále u sebe. Černé kontrastní vzory jsou plastické a propojují vizuální obraz s hmatem,“ upřesnila.

Ředitelka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., tento nápad vítá. „V rámci výuky problematiky rané péče byli studenti s touto aktivitou seznámeni a zapojí se do propagace této akce. Je to výborné propojení s praxí a propagací nových metod rané péče nejen u klientů, ale také u studentů a veřejnosti,“ uvedla doc. Mojžíšová.

Společnosti pro ranou péči už 25 let odborně pomáhá dětem od narození do 7 let v celém Jihočeském kraji a v části Kraje Vysočina. Spolupracuje s neonatologickým oddělením v Českých Budějovicích a očními lékaři v celém kraji. V Jihočeském kraji je 1600 dětí v raném věku s postižením. „Jejich rodiny potřebují pomoc okamžitě po narození dítěte. S podporou rané péče je reálné, že dítě zůstane s rodiči v domácím prostředí. Pracujeme doma, kde se dítě cítí nejlépe. Raná péče poskytuje službu bezplatně a je desetkrát levnější než pobytové služby,“ zdůraznila Zdenka Kohoutová.

Prokazatelně dobré zkušenosti má s IQ kostkou také Ing. Mgr. Petra Samcová, Ph.D., členka asociace zrakových terapeutů, která na ZSF JU vyučuje. Vysvětlila to na příkladu malé Dominiky, která se narodila ve 26. týdnu těhotenství. „Po narození prodělala třetí stupeň krvácení do mozku a operaci očí kvůli retinopatii nedonošených, aby nedošlo k trvalému poškození vidění. Hned od začátku spolupráce s ranou péčí Dominika fixovala černobílé předměty. Maminka z toho měla velikou radost, proto kostku vozila všude – na rehabilitaci, k lékařům, aby všichni mohli vidět, že Domča skutečně reaguje a dívá se. Nyní jsou jí dva roky, chodí, povídá, začala být bez plenky a dokáže vyjádřit, co přesně chce a nechce,“ popsala dr. Samcová.

Přiložené obrázky