Nacházíte se zde: Úvod > Studenti Univerzity třetího věku na ZSF JU si vyžádali pokračování cyklu Seidelova Šumava

Studenti Univerzity třetího věku na ZSF JU si vyžádali pokračování cyklu Seidelova Šumava

Novinka (21.3.2019)

Studenti Univerzity třetího věku na ZSF JU si vyžádali pokračování cyklu Seidelova Šumava

Tento studijní program přináší unikátní svědectví o stylu života na konci 19. a v první polovině 20. století

 

K velmi úspěšným studijním programům Univerzity třetího věku, která od roku 1991 funguje při naší fakultě, patří ty, jež zkoumají bohatou a dramatickou historii Šumavy se zaměřením na životní styl jejích obyvatel. Ať už jde o studijní program Šumava známá a neznámá  Schwarzenberský plavební kanál, nebo o novější cyklus Seidelova Šumava. Ten začal loni na podzim a účastníci si vyžádali pokračování i v tomto semestru, protože unikátní a mimořádně rozsáhlý archiv Musea Fotoateliér Seidel je hlubokou studnicí pro zajímavé a napínavé bádání. Dům v českokrumlovské Linecké ulici totiž ukrývá fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a první poloviny 20. století.

Odborným garantem tohoto studijního programu je kurátor sbírek ing. Petr Hudičák, který se při lekcích střídá s vedoucí muzea Mgr. Zdenou Mrázkovou, MBA, a Mgr. Jindřichem Špinarem, vedoucím oddělení rukopisů a starých tisků Jihočeské vědecké knihovny. Tito tři badatelé jsou autory výpravných a odborníky vysoce ceněných knih Šumava – krajina pod sněhem, Lipno – krajina pod hladinou a Krumlov – město pod věží. Jsou bohatým zdrojem témat i pro studenty U3V, kteří mají k Šumavě často citový vztah. Mnozí ji znají od dětství a vnímali proměnu její přírody, krajiny i obyvatel. „Není to běžné poznávání míst z turistického hlediska, my se soustředíme na téma kvality života. Zjišťujeme, v jakých podmínkách tehdy lidé žili, a to i v místech zapomenutých, která pak museli z různých důvodů opustit. Zabýváme se jejich životním stylem v často drsných podmínkách: co museli zvládnout i co jim dělalo radost,“ shrnula odborná garantka Univerzity třetího věku ZSF JU doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc.

V letním semestru se Šumavy týkají dva cykly přednášek a exkurzí, které jsou právě díky kombinaci teorie a praxe jedinečné. Schwarzenberský plavební kanál na české, bavorské a rakouské straně Šumavy zkoumají studenti seniorského věku pod vedením ing. Hynka Hladíka, ředitele Schwarzenberského plavebního kanálu. Po teorii v zimních měsících se nyní chystají do terénu, až do června je čeká řada velmi zajímavých exkurzí. Také cyklus Seidelova Šumava, jehož lektoři si pro studenty připravili například historické fotografie Vltavy, šumavských řemesel a továren, série Kleť a Podkletí či dobové pohlednice, zakončí výprava nazvaná Seidelův Krumlov. Garant programu Ing. Hudičák provede seniory 3. května po Českém Krumlově a zavede je na místa zachycená na starých fotografiích, aby mohli porovnat, jak se během času změnila.

Toto pojetí výuky je velmi působivé a skýtá neopakovatelné zážitky. Své už o tom vědí například manželé Zábranští z Českých Budějovic. Bývalý vojenský pilot Jiří Zábranský navštěvuje U3V na naší fakultě devátým rokem - zavedla ho sem jeho manželka, která je zdejší studentkou ještě déle. Oba si výuku pochvalují a těší se na další lekce, zvláště na terénní výuku v Českém Krumlově. „Máme v tomto městě své děti, dokonce jsme od nich už dostali dárek – poukaz na návštěvu Musea Fotoateliér Seidel, kde nás i vyfotografovali,“ svěřila se paní Zábranská. Autentické prostředí tohoto fotoateliéru Krumlov velmi proslavilo, stále oblíbenější je také možnost nechat se vyfotografovat v dobových kulisách a historizujícím oblečení, a to například u příležitosti Dne matek, Vánoc či jako motiv novoročenek. Obnovený fotoateliér vstoupil letos do své 11. sezóny a v úterý přivítal dokonce už svého stotisícího návštěvníka.

Pro studenta U3V Jiřího Zábranského je Šumava od útlého dětství velkou láskou, kterou mu předali jeho rodiče. Tatínek dokonce jezdil na brigádu plavit dřevo Schwarzenberským plavebním kanálem – prý ještě ve službách knížete Schwarzenberga. Pilot Zábranský pak toto území poznával i z výšky svého letadla. „Jsem křtěný Vltavou i Volyňkou, nad šumavskými kopci jsem se toulal i z titulu své profese. Třeba nad Knížecími pláněmi – a pak jsem se tam díky jednomu z modulů Univerzity třetího věku dostal i po svých. Líbí se mi, že tato výuka mi umožňuje bližší poznávání kraje, který mám rád. Dozvídám se tady informace, které jsem dosud nevěděl, a začleňuji si je do souvislostí,“ ocenil.