Nacházíte se zde: Úvod > Studenti ZSF JU poskytovali při českobudějovickém půlmaratonu odborný servis běžcům i divákům

Plánovaná akce (1.6.2019)

Historicky největší zapojení do akce Mattoni 1/2Maraton České Budějovice měla letos Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Běžcům i návštěvníkům bylo od sobotního dopoledne až do pozdního večera k dispozici celkem 31 studentů. Odborný servis poskytovali studentky a studenti oborů Zdravotnický záchranář, Všeobecná sestra a Fyzioterapie. Devět dívek masírovalo běžce před závodem i po něm, šest budoucích záchranářů a záchranářek (z tohoto počtu čtyři na kolech) zajišťovalo první pomoc, na dalších stanovištích včetně stánku Jihočeské univerzity bylo rozmístěno 16 studentek oboru Všeobecná sestra. "Náročnou akci v horkém počasí zvládli všichni bez problémů, končili až kolem desáté večerní a někteří ješě později. Na závěr nám organizátoři poděkovali za to, že jsme jim letos pomohli v tak velkém měřítku a s velkou profesionalitou. Rádi by proto naši účast v příštím ročníku ještě posílili," shrnula ředitelka Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd – pracoviště praxe ZSF JU Mgr. Lenka Šedová, Ph.D.

Studenti působili jak na trase a v masérském stanu, tak ve stánku Jihočeské univerzity umístěném na náměstí Přemysla Otakara II. Zástupkyně Centra prevence civilizačních chorob ZSF JU v něm nabízely zájemcům různá měření zdravotních hodnot a poradnu na téma zdravý životní styl. Tyto služby účastníci i diváci půlmaratonu vždy rádi využívají, bylo tomu tak i letos. Přišel rovněž rektor Jihočeské univerzity doc. Tomáš Machula, Ph.D., Th.D., který aktivity naší fakulty při půlmaratonu považuje za výbornou reklamu pro JU. "Akci tohoto zaměření vaše služby skvěle doplňují a jsou užitečné jak sportovcům, tak ostatním návštěvníkům," uvedl. Naše univerzita je partnerem této největší sportovní akce v regionu, jejíž součástí byl už popáté Běh o pohár rektora, kterého se mohli zúčastnit studenti a zaměstnanci univerzity.

Osmý ročník tohoto půlmaratonu odstartoval v sobotu 1. června v 19 hodin ve velmi působivé atmosféře umocněné tóny symfonické básně Vltava. Rušno ovšem bylo na náměstí po celý den a zdárnému průběhu významně napomohli studenti ZSF JU. Všeobecné sestry a záchranáři byli rozmístění na stanovištích po trase, kde byli připraveni běžce ošetřit. Navíc se čtyři studenti 2. ročníku oboru Zdravotnický záchranář po celou dobu běhu pohybovali v terénu na kolech s automatizovanými externími defibrilátory, takže mohli rychle zasáhnout všude, kde se bylo zapotřebí. Tato čtyřčlenná skupina pracovala ve složení Hana Duchoňová, Tereza Stehlíková, Štěpán Mráz a Ivan Taras. Museli být velmi akční a také mít schopnost dobře proplétat davem, protože půlmaraton je velmi populární: tisíce běžců na náměstí i v ulicích povzbuzovaly davy fanoušků. "Lákal by mě i závod samotný, ale necítila jsem se na tento běh dost v kondici, proto jsem využila možnosti pomáhat tady jako dobrovolnice," svěřila se studentka Hana Duchoňová. Aktivitami, které zajišťovaly studentky oboru Vseobecna sestra, se ZSF JU také připojila k celosvětovému projektu Nursing now ČR, jehož cílem je upozornit na význam ošetřovatelské profese a na přínos sester pro společnost.

Podle informací organizátorů se hlavního závodu v Českých Budějovicích letos zúčastnilo 3 442 běžců. Součástí Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice byl také odpolední nesoutěžní dm rodinný běh, který byl zcela naplněný a využilo jej 3 040 tisíce dětí a dospělých. Letošní Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, což je pátý závod sezony RunCzech oceněný pětihvězdičkovým certifikátem Evropské atletické asociace, ovládl v parných podmínkách Ital Yassine Rachik. Na jihu Čech zvítězil v novém evropském rekordu závodu 1:03:02. Nejrychlejší ženou se stala Lilia Fisikovici z Moldavska s časem 1:13:29, která zaostala jen 9 vteřin za svým loňským nejlepším evropským výkonem závodu.