Nacházíte se zde: Úvod > Týden mozku, festival objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, potrvá až do neděle

Týden mozku, festival objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, potrvá až do neděle

Novinka (4.3.2021)

Týden mozku, festival objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, potrvá až do neděle

Celosvětová akce „Týden uvědomění si mozku“, kterou od roku 1996 pořádá organizace Dana Alliance for the Brain Initiatives, nabídne až do 21. března veřejnosti informace o výsledcích výzkumu mozku prostřednictvím stovek akcí. Patří k nim i Týden mozku, což je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Vzhledem k současné epidemiologické situaci se 22. ročník tohoto festivalu uskuteční online.

Své zastoupení na festivalu bude mít i Zdravotně sociální fakulta JU: doc. MUDr. Petr Zach, CSc., který u nás přednáší, připravil besedu na téma Nové poznatky o struktuře CNS ve vztahu k chronickému stresu a možnosti jeho prevence. Koná se formou online přenosu v pátek 19. 3. od 10 hodin a bude mít tento obsah: Co víme o struktuře mozku ve vztahu k chronickému stresu? Je možné provést redukci chronického stresu meditačními cviky? Podíváme se na struktury limbického systému, hypotalamus, stresovou osu, příklady a formy chronického stresu. Uvedeme si pozorování, pokusy a příklady, jak chronický stres vzniká, jak ovlivňuje dlouhodobou a krátkodobou paměť a může vést k tzv. civilizačním onemocněním dneška (hypertenze, metabolický syndrom a neurodegenerativní onemocnění mozku). Přednášky budou vysílány vždy živě na Facebooku a YouTube kanálu Akademie věd ČR, naváže na ně moderovaná diskuse a poté je možné vyslechnou je ze záznamu.

Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998. „I přes nepříznivou pandemii pokračuje výzkum mozku a jeho onemocnění dál mílovými kroky. V přednáškách Týdne mozku budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění. Mnozí z nich připojí i aktuální informaci o tom, jak Covid-19 ohrožuje činnost našeho mozku a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naší nervovou a duševní činnost,“ uvedl prof. Syka.

Přiložené obrázky