Novinka
(4.3.2020)
V českobudějovickém IGY Centru začala výstava fotografií Jindřicha Štreita nazvaná „Jsem sestra“
Putovní expozici si lidé budou moci prohlédnout v prvním patře nákupního centra až do konce března
Pětadvacet velkoformátových fotografií, které zachycují práci sester v nemocnicích a v hospici, je od úterý 3. března vystaveno v prvním patře nákupního centra IGY v Českých Budějovicích. Vytvořil je proslulý fotograf prof. Jindřich Štreit, který fotil sestry od května do července 2019 v reálných pracovních situacích, takže se mu podařilo ukázat reálný obraz sesterského povolání. Putovní expozice nazvaná „Jsem sestra“ je součástí celosvětové kampaně Nursing Now usilující o zvýšení prestiže profese sester. V IGY si lidé budou moci tyto působivé snímky prohlédnout až do konce března.
Tento nápad inicioval Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester, jehož prezidentka Mgr. Jana Maňhalová, Ph.D., pracuje na Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU a zároveň jako sestra na infekčním oddělení jihočeské nemocnice. Poté, co vernisáž zahájila, promluvili autor, hlavní sestra České republiky Mgr. Alice Strnadová, MBA, děkanka ZSF JU v Českých Budějovicích Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., a rektor Jihočeské univerzity doc. Tomáš Machula, Ph.D., Th.D. Organizátoři jim poděkovali, že si na tuto akci našli čas v této pro zdravotnictví tak náročné době, kdy jsou ve svých funkcích vytíženi řešením vývoje koronaviru a opatřeními, která z toho vyplývají. „Mám velkou radost, že se mi podařilo na chvíli z Prahy odjet a vidět tuto výstavu. Fotografie jsou opravdu nádherné a moc mě potěšily na duši. Zachycují sestry v jejich opravdových rolích,“ řekla při vernisáži hlavní sestra ČR Mgr. Alice Strnadová, MBA, a podotkla, že toto povolání má mnoho podob a snaha o autonomii a odpovídající prestiž sester se rodí ve vleklých bolestech.
Děkanka ZSF JU dr. Chloubová řekla, že je hrdá, že tato kampaň je spjatá i s naší fakultou, která vzdělává sestry. „Je to profese, kterou musí člověk dělat od srdce. Výhodou je, že absolventky a absolventi, které na tuto práci připravujeme, si pak mohou vybírat z nabídek od zaměstnavatelů a nemají problém se svým uplatněním,“ řekla. Za úžasný nápad uspořádat tuto výstavu poděkovala dr. Maňhalové ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče prof. Valérie Tóthová. Přiznala, že nejprve si pro tento cyklus fotografií přála najít místo v prostorách školy nebo univerzity, ale nyní je ráda, že jsou vystavené v místě, kterým prochází spousta lidí. „Na fotografiích vidíme sestru v různých činnostech – ať už v těch nejspecializovanějších, nebo i v těch základních. My toto vše o práci sester víme, ale musí to vidět veřejnost, aby posoudila, že tato profese není jednoduchá. Tím o ní mohou lidé začít přemýšlet jinak,“ věří prof. Tóthová, která poděkovala prof. Štreitovi také za jeho krásná slova, která na základě svých zkušeností o sestrách říká. „My, sestry, umíme krásně hovořit o své profesi, ale vždy mi udělá radost, když o ní krásně hovoří někdo, kdo ji nevykonává,“ zdůraznila. Rektor JU doc. Tomáš Machula ocenil nejen výstavu, ale i úroveň Zdravotně sociální fakulty. „Tuto chválu slyším od vedoucího managementu jihočeských nemocnic. Jsem rád, že se daří na naší univerzitě kultivovat práci sester tímto způsobem,“ vysvětlil.
Známý fotograf a vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života Jindřich Štreit fotografoval sestry od května do července 2019 ve Fakultní nemocnici Olomouc, nemocnicích ve Šternberku a Vsetíně i v Hospicu Sv. Lukáše v Ostravě. Vytvořil přes čtyři tisíce snímků, které vzdávají hold práci sester – mapují okamžiky běžné ošetřovatelské praxe a ukazují, jak je tato práce náročná, různorodá a také plná emocí. „V tomto projektu jsem se pokusil zachytit sestry v různých funkcích a zaměstnáních, aby to byl vzorek toho, co dělají a musí dělat. Cyklus fotografií charakterizuje celou škálu jejich činností a cílem je nejen poukázat na práci sester, ale i na to, jak jsou ohodnoceny a vnímány společností. Přál bych si, aby výstava zapůsobila na kolemjdoucí natolik, aby si řekli, že máme skvělé zdravotnictví – je o nás skvěle pečováno, nebojme se žádné nemoci. Měl jsem možnost procestovat velký kus světa, byl jsem například v Japonsku, Číně, Brazílii nebo Rusku. V žádné z těchto zemí jsem si nenechal ujít možnost navštívit její nemocnice. Mohu říci, že české zdravotnictví je na tom opravdu skvěle," shrnul autor. Vernisáž měla slavnostní a velmi přátelskou atmosféru a byla důstojnou oslavou sesterské profese. Doprovodila ji hudba a studentky oblečené do slušivých „retro“ uniforem nabízely účastníkům občerstvení. Prof. Štreita také velmi potěšilo, že za ním přišli i jeho bývalí studenti, které učil fotografovat v Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.
Kampaň Nursing Now má tyto cíle: zvýšit prestiž profese všeobecných sester, zviditelnit jejich přínos společnosti, zlepšit pracovní podmínky sester a jejich životní styl, udržet zkušené sestry v profesi a zvýšit počty nových studentů ošetřovatelství. Kampaň začala v roce 2018 a vyvrcholí letos 12. května, kdy si svět připomene 200. výročí narození zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingale.