Nacházíte se zde: Úvod > V Národním týdnu kojení bude mít ve středu v českobudějovické nemocnici zastoupení i ZSF JU

V Národním týdnu kojení bude mít ve středu v českobudějovické nemocnici zastoupení i ZSF JU

Plánovaná akce (19.9.2018)

V Národním týdnu kojení bude mít ve středu v českobudějovické nemocnici zastoupení i ZSF JU

Tento týden je v České republice označen jako „Národní týden kojení“. Zapojí se do něj i českobudějovická nemocnice ve spolupráci se Zdravotně sociální fakultou JU, a to ve středu 19. září od 11 do 14 hodin v terminálu nemocnice v Českých Budějovicích. Po skvělém ohlasu veřejnosti v minulých letech zde budou laktační poradkyně nemocnice a ZSF JU opět poskytovat rady těhotným ženám, maminkám po porodu, ale samozřejmě také rodinným příslušníkům a dalším zájemcům.

Kojení je přirozená výživa novorozenců a kojenců mateřským mlékem. "Má řadu výhod jak pro dítě, tak pro matku," uvedla Mgr. Alena Machová, která na ZSF JU poskytuje laktační poradenství: vede laktační poradnu a nabízí nejen telefonické, ale i individuální poradenství v Centru prevence civilizačních chorob a také poradenství v domácím prostředí. Mezi výhody pro dítě patří optimální složení stravy pro zdravý růst i vývoj a imunologické faktory, kojení vede k vytváření pevné vazby mezi matkou a dítětem, hraje roli v prevenci civilizačních chorob, u kojených dětí je výrazně nižší výskyt respiračních a průjmových onemocnění. Kojení má i řadu výhod pro matku (rychlejší stahování dělohy, podíl na menším poporodním krvácení, chrání matku před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou, má velký vliv na psychickou pohodu matky).

Výlučné kojení po dobu 6 měsíců a jeho pokračování s postupným zaváděním příkrmů do 2 let věku dítěte je doporučováno WHO a UNICEF. Za dodržování Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka a následných relevantních rezolucí valného shromáždění WHO je zodpovědná vláda České republiky. Ačkoliv jsou velmi různorodé výsledky studií o tom, jaká je relativní hodnota náhrad mateřského mléka, používání těchto náhrad je všeobecně považováno za méně hodnotné než kojení, a to jak pro normálně narozené, tak i pro nedonošené děti.

Podpora kojení je jedním z hlavních úkolů novorozeneckých oddělení a samozřejmě dětských sester v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost. Cílem edukace by měla být jistota matky při kojení, přičemž by měla zahrnovat ústní sdělení informací doplněné písemnou formou a následnou praktickou ukázkou s nácvikem samotné matky.

Laktační poradenství pak supluje tradiční formy předávání zkušeností s kojením. Kvalitní poradenství předchází problémům a vážnějším komplikacím. V České republice je možné studium laktačního poradenství s následným získáním certifikátu Laktační liga. Status laktačního poradce mohou získat zdravotníci a matky po absolvování kurzu. Kurz je dvoudenní a poté následuje praxe v Národním laktačním centru. Kurzy jsou akreditovány WHO a UNICEF. Laktační poradkyně mohou být následně uvedeny na webových stránkách Laktační ligy a poskytovat telefonické a online poradenství zdarma. Měly by se pravidelně doškolovat. Laktační liga je základnou pro laktační poradce. Získávají od ní nové trendy a informace z oblasti výživy, kojení a návody pro práci. 

Laktační poradkyně se zdravotnickým vzděláním může být dětská sestra, porodní asistentka, všeobecná sestra, lékař/lékařka a další zdravotničtí pracovníci vlastnící certifikát Laktační poradkyně. Laické laktační poradkyně jsou matky, které mají osobní zkušenost s kojením svých dětí a vlastní příslušný certifikát.

Přiložené obrázky