Nakladatelský dům GRADA se rozhodl dočasně zpřístupnit kompletní nabídku ve službě BOOKPORT
Vzhledem k opatření kvůli epidemii koronaviru je fungování služeb Akademické knihovny JU značně omezené, hlavní budova, studovny i pobočky jsou zavřeny. Ovšem to neznamená, že AK nemůže studentům a zaměstnancům své služby nabídnout alespoň v omezené míře. Podrobněji o její nabídce v této zprávě níže, nejprve nová nabídka:
Nakladatelský dům GRADA a spolupracující nakladatelé se v této nepříjemné době rozhodli pomoci univerzitě i studentům a dočasně zpřístupnit kompletní nabídku ve službě BOOKPORT. V rámci podpory vzdělávání a zachování kontinuity studia tak studentům a zaměstnancům umožníme bezplatně čerpat znalosti z odborné literatury, ale třeba se i v aktuální situaci trochu uvolnit při čtení beletrie. Tento přístup je nyní umožněn do 30. dubna 2020, pak se uvidí.
• Bookport nabízí aktuálně více než 5 200 titulů od více než desítky českých nakladatelů.
• Knihy je možné číst on-line v prohlížeči, ale především off-line v mobilních aplikací pro Android a iOS (mobily, tablety a vybrané novější čtečky se systémem Android).
• Uživatel může vkládat do textu vyznačení textů, poznámky, vyhledávat v knize, vyhledávat fulltextově v samotných textech celé databáze apod.
• Uživatel může mít současně až 6 titulů stažených ke čtení off-line v aplikaci. Tituly lze kdykoliv odstranit a nahradit jinými.
• Uživatel může mít až 3 zařízení (může kdykoliv odstranit a nahradit - např. v případě ztráty zařízení).
• Aplikace si pamatuje, kde uživatel skončil a synchronizuje pozici v knize napříč zařízeními (v případě připojení k internetu).
• Stažené knihy pro off-line může mít uživatel v knihovně bez omezení, respektive do konce platnosti přístupu
A jak se přihlásit? Jednoduše přes tzv. Shibboleth.
1. Na stránce www.bookport.cz klikněte vpravo nahoře na ikonu Přihlásit se
2. Pod místem pro vyplnění jména a hesla najdete odkaz: Přihlásit se prostřednictvím eduID.cz
3. Vyberte v seznamu Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích
4. Přihlašte se pomocí údajů jako do STAGu
5. Po automatickém návratu na stránku Bookportu uvidíte vpravo nahoře své jméno
6. Vesele a bez omezení čtěte.
O službě - https://www.bookport.cz/o-sluzbe/; Stručná nápověda - https://www.bookport.cz/faq/
Co zajišťuje Akademická knihovna Jihočeské univerzity:
• online zdroje - viz http://www.lib.jcu.cz/e-zdroje (návod na instalaci vzdáleného přístupu: http://vpn.jcu.cz/),
• vracení do samoobslužného zařízení – viz http://www.lib.jcu.cz/nase-sluzby/samoobsluzne-sluzby-1,
• online konzultace pro studenty – viz http://test.lib.jcu.cz/informacni-…/kurzy-informacni-vychovy,
• komunikaci:
- přes sociální sítě,
- přes e-mail: library@lib.jcu.cz,
- od 9.00 do 11.00 jsme pro uživatele na info lince: 389 036 666.
Jaké online služby nabízejí další knihovny a organizace:
1) Vysokoškolákům knihy online - studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Adresa aplikace Kramerius - http://kramerius.nkp.cz/
2) Knihovna KUK na MU nabízí webináře o citační etice a psaní odborného článku:
Adresa místnosti webináře: https://connect.cesnet.cz/mu-ukb-kuk/
3) Studijní kolekce v rámci online databáze odborných zdrojů Pablikado je k dispozici zdarma minimálně do 30. 4. 2020. Dostupná po přihlášení. – viz https://www.pablikado.cz/studijni-kolekce.
Další služby (např. MVS, objednávky knih) po individuální konzultaci.
Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Zpřístupněno tak bude více než 206.000 titulů monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran. To umožní studentům a pedagogům veřejných i soukromých vysokých škol přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol online formou aplikace Kramerius. Dohodli se na tom generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel spolku DILIA, kolektivního správce autorských práv. „Týkat se to bude také těch děl, která jsou nyní chráněna autorským zákonem. Chtěl bych tímto velmi poděkovat Dilii, že vyšla vstříc stovkám studentů, kteří se na nás obraceli s žádostmi o zpřístupnění knih,“ říká Martin Kocanda. „Po dobu vyhlášení nouzového stavu si budou moci vysokoškoláci naše fondy otevřít, přečíst, ale z logiky věci nemůžeme povolit stahování a tisk těchto fondů,“ dodává Kocanda. Národní knihovna tak chce eliminovat nelegální šíření publikací.