Nacházíte se zde: Úvod > Zpráva ze semináře na téma Záchrana ze zamrzlé vodní plochy

Zpráva ze semináře na téma Záchrana ze zamrzlé vodní plochy

Novinka (2.2.2016)

Zpráva ze semináře na téma Záchrana ze zamrzlé vodní plochy

Akce ve Výcvikovém centru Vodní záchranné služby ČČK v Dolní Vltavici měla atraktivní program a oslovila odborníky i veřejnost

V sobotu 30. ledna se do Dolní Vltavice na Lipensku sjeli záchranáři z celé republiky, aby si společně se zahraničními kolegy vyměňovali poznatky a zkušenosti při nácviku záchrany lidského života na ledové ploše. Seminář pořádala Vodní záchranná služba ČČK Český Krumlov ve spolupráci s Ústavem ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. 

Akce se zúčastnilo bezmála 300 zájemců z řad odborné i široké veřejnosti a byla podpořena obcí Černá v Pošumaví, Vodní záchrannou službou Horního Rakouska, Lipenskou vodní záchrannou službou, Jihočeským krajem, Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR, Sborem dobrovolných hasičů Hořice na Šumavě a Černá v Pošumaví. 

Seminář zahájila dopolední teoretická část v Hotelu Relax v Dolní Vltavici, při níž prezentovali vybraná témata spojená se záchranou z ledu vodní, zdravotničtí i letečtí záchranáři, kynologové, hasiči a mnozí další přednášející. Blok obohatilo představení nejnovějších trendů v oblasti materiálně-technického vybavení určeného pro záchranné akce. 

Odpolední praktická část proběhla před Výcvikovým centrem Vodní záchranné služby ČČK v Dolní Vltavici a byla určena nejen záchranářským týmům, ale i divákům a dobrovolníkům, kteří si mohli vyzkoušet nácvik tzv. na vlastní kůži. Komentovaná prezentace různých technik záchrany byla obohacena o nácvik zásahu s pomocí vrtulníku a záchranářských psů. Nestabilně zamrzlá plocha Lipenského jezera opět vytvořila výborné podmínky pro výše uvedené aktivity a perfektně prověřila dovednosti účastníků. 

K vidění tentokrát byly i nezvyklé záchranné prostředky – drony, airboat, tzv. ASAR i vznášedlo. Bohatý program si tedy užili nejen odborníci, ale i široká veřejnost. Kde jinde si mohli lépe vyzkoušet pohyb po ledové ploše a nácvik sebezáchrany po prolomení do ledové vody než pod dozorem těch nejzkušenějších?

Organizátoři každoročně zdůrazňují důležitost prevence a zajištění bezpečnosti osob pohybujících se na ledové ploše. Ta by měla být zajištěna u všech rizikových aktivit. Málokdo si uvědomuje vysoké nebezpečí vyplývající nejen z provozování ledového jachtingu nebo snowkitingu, ale i z běžně provozovaných aktivit na ledové ploše, např. bruslení.

Letošní ročník byl pro většinu cvičících záchranářů i jistou formou přípravy a tréninku na zajištění prvního a jedinečného Lipno Ice Marathonu, který se koná 13. 2. 2016. Jde rozhodně o zajímavou sportovní událost, kterou si užijí nejen sportovci, ale i záchranáři, kteří tak budou moci perfektně prověřit své dovednosti a připravenost.

V příloze této zprávy je také článek od studentů oboru Zdravotnický záchranář o absolvování zimního kurzu záchrany z ledu.

Ing. Milan Bukáček, předseda Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov

Mgr. Pavel Procháska, Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU

Přiložené obrázky

Přiložené soubory