Nacházíte se zde: Úvod > Studenti naší fakulty pomáhali při Štěstí s překážkou na budějovickém náměstí

Studenti naší fakulty pomáhali při Štěstí s překážkou na budějovickém náměstí

Plánovaná akce (25.9.2016)

Studenti naší fakulty pomáhali při Štěstí s překážkou na budějovickém náměstí

Organizátorka ing. Alena Čarvašová poděkovala studentkám a studentovi ZSF JU za ochotu a spolehlivost

Třetí ročník festivalu Štěstí s překážkou, při němž tradičně pomáhají i studentky a studenti ZSF JU, přilákal na českobudějovické náměstí v neděli odpoledne diváky zajímající se o život handicapovaných lidí a také více než dvacet organizací, které postiženým lidem pomáhají. Pro studenty naší fakulty, kteří plnili především úkoly asistentů, to byla dobrá zkušenost proniknout do světa, který není veřejnosti běžně tak otevřený jako právě při této akci. 

To byla hlavní myšlenka organizátorky Aleny Čarvašové, která tuto akci před třemi lety vymyslela právě jako příležitost porozumět handicapovaným lidem, ale také se příjemně pobavit. Spojila hudbu a divadelní představení s prezentací neziskových organizací, které se tomuto tématu věnují, a s upřímnými výpověďmi lidí s osobní zkušeností. Sama je maminkou devítileté dívky s mentálním postižením, takže celé akci dala motto "Přijímejme život se všemi jeho barvami". Tak vystavěla i program: kulturní vystoupení střídaly na pódiu různé tematické vstupy, k nejsilnějším patřilo upřímné vyprávění několika maminek o tom, co život s postiženým dítětem obnáší, co dává a co bere. Všechny shodně radily: Nebojte se požádat o pomoc, nemusíte všechno zvládnout sami - i rodiče mají právo na únavu a naštěstí už nastala doba, kdy lze handicapované dítě bez obav svěřit do profesionální péče a chvíli si odpočinout. Bez výčitek a s jistotou, že o dítě bude dobře postaráno ... "Paní psycholožka mi řekla, že tyto děti se nerodí proto, aby se jedna maminka udřela, ale aby otevřely oči jiným lidem," shrnula maminka postiženého Honzy Leona Hlaváčová. 

Hlavní myšlenkou této akce je přispět k odstranění bariér mezi zdravými a postiženými lidmi a v příjemné atmosféře ukázat, že i rodiny s handicapovanými dětmi mohou žít hezký život a není třeba je jenom litovat. Studentky naší fakulty tak jako v minulých letech pomáhaly při zdolávání překážek ze slámy, které symbolizovaly bariéry v naší mysli. Další dívky a jeden student oboru Zdravotnický záchranář dostali na starost servis pro účinkující a další úkoly. Stihli si přitom užít i zábavný program a popovídat si také s paralympijským vítězem Arnoštem Petráčkem z Jankova u Českých Budějovic, plavcem, který nedávno vybojoval v Rio de Janeiru zlatou medaili. 

Na náměstí vyrostlo velké pódium, kde program zahájilo vystoupení muzikantů z Arpidy a poté vystoupily kapely Nezmaři a Nebe. Pod pódiem se odehrálo taneční vystoupení v podání skupiny Blueberry, která sdružuje slyšící i neslyšící tanečníky, a na vedlejším malém pódiu zahrála dvě divadla. Pro děti byly připravené soutěže, hry i sportovní atrakce, nechybělo občerstvení. Výtěžek podpoří centrum Arpida.

„Studentky a jeden student vaší fakulty potvrdili mé dobré zkušenosti, které už mám z předchozích let. Byli spolehliví a ochotní, opravdu významně mi pomohli například při organizování účinkujících. To je hodně náročné, protože tato akce je pestrá a nemám k dispozici tým profesionálních pořadatelů. Moc jim všem děkuji a těším se na příště," řekla v závěru třetího ročníku Štěstí s překážkou ing. Alena Čarvašová na adresu ZSF JU.

Přiložené obrázky