2002 JAR, Potchefstrom

Studenti o stáži v Jihoafrické republice

 

            V Jihoafrické republice jsme strávily devět týdnů – v termínu od 9.9. –11.11. 2002. Jednalo se o studijní stáž v oboru ošetřovatelství na Potchefstroomské Universitě v Jihoafrické republice na základě plnění bilaterální dohody mezi ZSF JU a Potchefstroomskou Universitou.

 

            Byly jsme prvními studentkami vyslanými fakultou do JAR,  měly jsme tedy za úkol zjistit co nejvíce informací o zdravotním systému této země a zaměřit se především na práci sestry. A samozřejmě také získat mnoho dalších informací a zkušeností, důležitých pro studenty,  kteří budou dále v tomto programu pokračovat.

 

Pár slov o Potchefstroomu…

 

 

            Potchefstroom je město vzdálené asi 2 hodiny jízdy jihozápadně od Johannesburgu, které má přibližně 200 tisíc obyvatel. Mezi nejdůležitější objekty patří Potchefstroom University s přilehlým kampusem, protože studenti zajišťují přes rok „život“ města. Ke studentskému životu zde neodmyslitelně patří i Tom street (podle místních nejdelší dubová alej jižní polokoule) s přilehlými obchůdky a hospodami.

 

 

    Každoročně se zde v říjnu koná Aartklop festival – festival umění, doprovázený trhy, který je pro místní obyvatele jednou z  největších událostí roku.

 

     Rekreačním letoviskem je přehrada, která je nedaleko kampusu. Pro studenty pak slouží v areálu kampusu k rekreačním či sportovním účelům bazény, fit centrum, tenisové i squashové kurty…

     V okrajových částech města se rozkládají townshipy (Ikageng, Promosa), ve kterých žije chudá černošská komunita. Není radno se v nich pohybovat jinak než uzamčeným automobilem.

     Obyvatelé Potchefstroomu hovoří afrikánštinou, angličtinu však ovládá téměř každý. V černošské komunitě se pak kromě afrikánštiny můžeme setkat s několika domorodými jazyky, hlavně Tswana.

 

 

Náplň naší stáže:

 

            Abychom zjistily co nejvíce informací o zdravotním systému a práci sestry, účastnily jsme se praktického výcviku studentů. Studenti pracují samostatně v různých institucích, většinou vzdálených i několik kilometrů, proto k přepravě na praxi používají automobil. Společně s nimi jsme tedy pracovaly v těchto institucích: v domově důchodců, v nemocnicích, zejména státních;  a pro nás nejzajímavější práce v oblasti komunitní péče – sesterské  kliniky (Municipal, Mohadin) s každodenním zaměřením na nejdůležitější problémy – malnutrice, imunizace dětí, plánované rodičovství, běžné choroby, chronická onemocnění.., AIDS projekty, projekty School of health, zařízení pro mentálně handicapované, hospic a domácí péče. Pracovaly jsme společně se studenty všech ročníků, neboť každý ročník má své specifické zaměření. Práce sester v JAR byla pro nás opravdu zajímavá, zejména možnosti jejich uplatnění v praxi, jejich pozice v celém systému poskytování péče.

 

            Rovněž jsme absolvovaly přednášky na univerzitě, opět jsme preferovaly ty, které byly zaměřeny na  oblast komunitní péče. Lektoři z místní university nám byli ve všem  nápomocni, vždy jsme věděly, na koho se můžeme s problémy obrátit.

 

Ubytování:

 

     Studenti jsou ubytováni v areálu kampusu (vstup do kampusu je přes čipovou studentskou kartu, kterou obdrží každý student – cena karty je R60) v hostelech (typ studentské ubytovny) nebo v jednotlivých domkách, které mají 5 – 6 pokojů pro studenty. Jsou vždy vybaveny kuchyní, společnou obývací místností a sociálním zařízením. Cena za ubytování pro studenty se pohybuje okolo R400 – 700 za měsíc.

 

Finance a ceny:

 

     Měnou v JAR je Rand ( R), pohybuje se okolo 3 – 5 Kč za 1Rand dle současné situace v zemi. Vyměnit se zde nejlépe dají Eura a americké dolary. Problém je ale se směnárnami, které jsou pouze ve velkých městech a na letišti. V Potchefstroomu směnárna není, peníze lze měnit v bankách( největší a nejrozšířenější je ABSA banka). Vždy je za transakci požadován poplatek, cca R30. Je tedy výhodnější  vlastnit platební kartu. Nejlépe VISA či MasterCard – to pro platbu kartou v obchodech či restauracích, jinak z bankomatu je možno vybírat téměř všemi mezinárodně uznávanými kartami. 

 

            Ceny základních potravin jsou stejné jako v ČR – v supermarketech např. Pick‘n‘Pay, Shoprite. Výrazně levnější jsou zde toaletní a hygienické potřeby, kosmetika. Rovněž ceny v restauracích jsou srovnatelné s cenami u nás,  jen je nutno počítat se spropitným,  které by mělo být alespoň 10 % z ceny.

 

            Vždy je ovšem lepší disponovat jistou finanční rezervou, hlavně pro případ cestování.      Studenti si mohou peníze a jiné cennosti uložit bezplatně v sejfu v kampusu, který je otevřen 24 h. denně.

 

Komunikace s domovem:

 

            Internet je pro zahraniční studenty v International office zdarma, jinak možno navštívit internetovou kavárnu v kampusu, kde je poplatek pro studenty za používání Internetu R5 za   1hodinu.

 

     Pošta se nachází na Tom street,  nedaleko od kampusu. Cena známky za pohled je asi R3.

 

 

Volný čas a cestování:

 

            Studentský kampus nabízí mnoho zařízení pro krácení volného času: fit centrum, tenisové kurty, squashové kurty, aerobic, plavecké bazény atd… Vstup je rovněž přes studentskou kartu, na bazén volný, ceny ostatních se pohybují okolo R2 –3 za jeden vstup.

 

 

 

            Velmi výhodné je zapůjčit si nějaký dopravní prostředek, protože zde neexistuje žádná městská doprava. Přesun místními „black taxi“ či vlakem je dost riskantní. Pro přesun po městě stačí  kolo - půjčovna je v kampusu. K zapůjčení automobilu je dobré vlastnit kreditní kartu a samozřejmě mezinárodní řidičský průkaz. Pokud cestuje více lidí, je to nejlevnější způsob přepravy v JAR - ceny benzínu jsou o polovinu nižší než v ČR, a nejefektivnější – dostanete se všude tam, kam potřebujete (pozor – v JAR se jezdí vlevo).

 

Typy na výlet: 

  • Sun City a Lost City – uměle vytvořený komplex hotelů, kasín,… rekreační středisko pro velmi bohaté…. 

  • Kapské město – Mys dobré naděje

  • Kapské Město – Radnice a stolová hora

  • Stellenbosch a okolí – vinice, farmy…

  • Viktoriiny vodopády

  • Drakensberg – pro milovníky horské turistiky 

  • Kwa-Zulu Natal provincie – Zulu vesničky (život původních domorodých obyvatel)

  • Durban

  • Kruger park – největší přírodní rezervace, rozkládá se  na severu země. Je zde možný výskyt malárie, proto je dobré užívat  antimalarika, pokud se pohybujeme v této oblasti (nákup antimalarik můžete provést až v JAR. Je nutný recept, který vám ale vystaví každý lékař za poplatek R30 – 40, samotná antimalarika pak stojí R60-70/6 – 8tablet).

 

… a mnoho jiných zajímavých míst. Většina je hodně vzdálena od Potchefstroomu, je tedy nezbytné auto. Další možnou variantou je autobus či místní letecká společnost – Kulula (www.kulula.com), pro cestování do Kapského města či Durbanu. Je dobré si ale zakoupit lístky či letenky dopředu, bývají výrazně levnější. Ubytování je cenově nejvýhodnější v Back packers – ubytovny, ceny se pohybují okolo R50 –70/noc.

 

     Pro ty, kteří chtějí navštívit okolní státy = Zimbabwe, Mosanbic, Namibii…; je nutné mít víza do většiny těchto zemí, která stojí cca R200 - 400, vyřizují je příslušné ambasády (Johannesburg). Počítejte i s možností různých poplatky na hranicích (např. v Zimbabwe)– za pojištění auta atd…A samozřejmě antimalarika.

 

 

Pár věcí, které je dobré mít či vědět před odjezdem do JAR:

 

-     platební kartu

-         studentský průkaz ISIC – je akceptován na řadě míst

-         zdravotní pojištění na cesty, doporučuji pojištění studentské od GTS international pro vlastníky ISIC průkazu. Standardní pojištění zdravotních výloh v zahraničí za 150, - Kč/rok -  je ovšem limitováno délkou pobytu = do 30 dní, je ovšem možné se připojistit na zbývající počet dní.

-         kopii pasu pro případ ztráty či odcizení

-         mezinárodní řidičský průkaz

-         dobrá znalost angličtiny je výhra, ale i když si svou angličtinou nejste 100% jisti, nic se nebojte - lidé jsou velmi přátelští a tolerantní a z vlastní zkušenosti můžeme říci, že pokroky se dostavují docela rychle

-         sportovní vybavení, plavky atd…

-         jeden oděv trošku společenštější, pro případ účasti na místních ceremoniálech, společenských akcích (např promoce, večeře s představiteli města..)

-         očkování – není nutné, kdo chce mít jistotu, nechť se nechá naočkovat proti tyfu, hepatitiděA + B. Antimalarika v JAR nejsou zapotřebí užívat, pouze v oblastech s výskytem malárie (Kruger park, okolní státy..)

-        nebát se jít do toho, protože to stojí za to!!!!

 

Přejeme všem, kteří se rozhodnou vydat se do téhle krásné země hodně úspěchu a splnění všech očekávání.

 

Jana & Jana

 

Kontakt: misijana@centrum.cz

 

 

Fotodokumentace